На питання відповідає
Акулович Андрій Вікторович
– Кандидат медичних наук
– Викладач кафедри терапевтичної стоматології Санки-Петербурзького державного медичного університету
– Член Національної Академії естетичної стоматології (НАЕС)
– Член Society for Color and Appearance in Dentistry (SCAD)
– Головний редактор газети «Стоматология сегодня»

 

 

 

 

 

  • Що таке відбілювання зубів?

Коректніше по відношенню до зміни кольору зубів використовувати два терміни:

– Освітлювання. Цей процес передбачає використання лише фізичних та механічних методів. Йдеться про такі популярні процедури, як професійна гігієна і будь-який вид впливу на зубну емаль ультразвуковими й піскоструйними приладами, використання щіток-паст та інших аксесуарів для чищення й полірування емалі. Освітлювання ефективне лише для поверхневих пігментацій – у межах емалі зубів. Основне завдання тут – зробити поверхню емалі більш гладкою, що відповідно, збільшить її здатність відбивати світло, й емаль виглядатиме світліше та яскравіше.

– Відбілювання. Говорити про нього можна, коли йдеться про використання хімічних механізмів, як правило, у вигляді перекисневих систем. У такому випадку процес передбачає вже зміну відтінку зуба на біліший, ніж був у початковій ситуації. І вплив відбувається на глибші прошарки зуба – перекис проникає глибоко в емаль до дентину.

 

  • Чим відрізняється відбілювання зубів від професійного чищення?

Основна відмінність – обов’язкове використання під час відбілювання хімічних агентів – перекисневих сполук. Професійне чищення може освітлити зуби, але не більше.

 

  • З якого віку можна відбілювати зуби?

Щодо офісного відбілювання, то вікове обмеження категоричне – з 18 років. Окрім численних фізіологічних особливостей зубів у дітей та підлітків (більша пульпарна камера, яка збільшує ризик появи підвищеної чутливості майже на 70% у порівнянні з зубами дорослих, і т.д.), присутній також юридичний аспект – інформоване погодження на відбілювання, необхідний документом для виконання процедури, у неповнолітнього не матиме юридичної сили. Існують рекомендовані вікові обмеження для інших видів відбілювання: 11-14 років – максимально дозволений процент перекису водню для зубів у цьому віці – 3,5% та у 14-17 років – 6,5%. Раніше 11 років жоден дослідник не рекомендує використовувати перекис на зуби дитини взагалі!

 

  • Як часто потрібно відбілювати зуби?

Існують рекомендовані інтервали для кожного виду відбілювання:

Офісне активування (світло, лазер) – 1 раз на 9-12 міс.

Офісне хімічне – 1 раз на 6-9 міс.

Домашнє – 1 раз на 3-6 міс.

 

  • Які бувають види відбілювання?

Два основні види відбілювання – офісне (кабінетне) – коли стоматолог виконує його у клініці та може використовувати для підсилення ефекту різноманітні джерела світла, тепла, лазерну енергію тощо. І домашнє – коли пацієнт вдома самостійно використовує гель для відбілювання в індивідуальних або стандартних капах. Сьогодні часто комбінують обидва методи для досягнення найкращого результату.

 

  • Чи давно виникла процедура відбілювання зубів?

Офіційно вперше про відбілювання зубів за допомогою перекису водню оголосив американський дантист Harlan A.W. у 1882 році.

 

  • Чи небезпечно відбілювати зуби?

Це безпечно, якщо дотримуватися кількох правил:

– Використовувати системи лише перевірених виробників, які давно існують на ринку та гарно себе зарекомендували.

– Ретельно з’ясувати наявність протипоказань щодо відбілювання зубів і лише після цього розпочинати процедуру.

– Суворо дотримуватися рекомендованих інтервалів між видами відбілювання зубів.

– Не робити відбілювання з використанням так званих „народних методів”.

 

  • Чи можна постійно користуватися зубною пастою з ефектом відбілювання?

Будь-яка зубна паста з ефектом відбілювання має у своєму складі ті чи інші компоненти, які не бажано використовувати постійно, адже вони до певної міри або абразивні, або агресивні. Тому зубні пасти, що відбілюють, стандартно рекомендують використовувати протягом 1 місяця, а далі робити перерву терміном у 3 місяці, використовуючи у цей період іншу пасту. Виняток становлять популярні сьогодні зубні пасти, які відбілюють за рахунок ферментних систем (як правило, бромелаїн/папаїн) та ремінералізованих комплексів. Такі пасти безпечні для регулярного вжитку, оскільки освітлюють зуби за рахунок м’якого розщеплення поверхневих пігментів натуральними ферментами.