На питання відповідає

спеціаліст з гігієни Анна Харді (Лондон)

  • Як часто рекомендують приходити на професійне чищення зубів?

Зазвичай, професійне чищення зубів рекомендують робити 1 раз на місяць, а зі встановленими брекетами – кожні 3 місяці

  •  Чи існує спеціальне чищення для зубів з брекетами? Якщо – так, то у чому його особливість?
1. Почніть чищення із зовнішньої поверхні бічних зубів. Тримаючи зубну щітку під прямим кутом, робіть очисні рухи вниз від ясен, кожній групі зубів приділяйте мінімум 10 секунд.
 2. Після цього вичистіть проміжки між брекетами та яснами, виконуючи аналогічні рухи, немов „вимітаючи” бруд. Проте щітку вже потрібно тримати під кутом 45 градусів.
 3. Ретельно вичистіть жувальну поверхню верхніх бічних зубів з обох сторін.
4. Ретельно вичистіть жувальну поверхню нижніх бічних зубів з обох сторін.
 5. Використовуючи бік зубної щітки, вичистіть внутрішню поверхню верхніх зубів (бічних та передніх).
 6. Наприкінці чищення, бічною частиною зубної щітки вичистіть внутрішню поверхню нижніх зубів (бічних та передніх).
 7. Після цього, не змиваючи зубної пасти, очистіть усі проміжки між брекетами за допомогою йоршика.

Щоденний догляд за зубами – невід’ємна частина Вашого ортодонтичного лікування.

  • Якою має бути щітка для брекетів?

Зубна щітка для ортодонтичного лікування повинна бути спеціальною–зі щетиною, що має всередині заглиблення і проміжки–для ефективнішого чищення брекетів. Отже, ідеальна зубна щітка має:

– робочу поверхню розміром 16-19 мм – для дітей та 20-30 мм – для дорослих;

– середню жорсткість щетини – „medium” (інформація про яку міститься на упаковці);

– корпус, виготовлений з гладенької пластмаси чи пластику, без особливих надлишків у дизайні (аби не пошкодити ортодонтичну конструкцію). Власне матеріал, тобто пластик, не повинен містити домішок бісфенола А (англ. “BPA free” )–така інформація теж повинна бути на упаковці.

Змінювати зубну щітку потрібно у міру того, як часто, правильно та охайно Ви нею користуєтеся, але не рідше, ніж тричі на місяць. Деякі ортодонтичні зубні щітки мають на своїй робочій поверхні кольоровий індикатор, який змінює колір саме тоді, коли щітку вже варто замінити.

  • Як обрати зубну пасту для брекетів?

Основні властивості зубної пасти – очищення, протикаріозна дія, антибактеріальна дія. Перше забезпечує видалення залишків їжі, антибактеріальна дія впливає на мікрофлору, а протикаріозний ефект пов’язаний зі вмістом втору. На початкових етапах ортодонтичного лікування слід використовувати пасту з мінімальним вмістом фтору, адже це може певним чином вплинути на адгезію (приклеювання) брекет-системи до зубів. Зубну пасту потрібно періодично змінювати, бо регулярне використання одного виду пасти спричинює звикання мікрофлори до її компонентів. Рекомендовано купувати іншу пасту щоразу, як закінчиться попередня. Непогана ідея: протягом ортодонтичного лікування користуватися по черзі одразу трьома видами пасти, з інтервалом у 1 місяць, наприклад:
– паста зі вмістом кальцію (для зміцнення зубної емалі);
– паста зі вмістом фтору (для насичення емалі мінералами);
– паста з травами (для попередження запалення ясен);

  • Що таке супер-флосс?

Супер-флосс – це зубна нитка, що складається з трьох частин, які переплітаються одна в одній: тверда, поглинаюча та звичайна. Через це флосс легко проникає до міжзубних проміжків та ефективно їх очищує (що неможливо зробити за допомогою традиційної зубної нитки). Рекомендовано використовувати супер-флосс 1-2 рази на день.

  • Навіщо потрібна монопучечкова щітка?

Монопучечкова щітка має беззаперечні переваги. Її маленький розмір дозволяє проникати у важкодоступні місця та якісно очищувати простір між брекетом та яснами, дугою та зубом. Для лікування лінгвальною апаратурою – це незамінний засіб гігієни.

  • Що таке інтердентальні йоршики?

Вони бувають різної форми та розмірів. Йоршики використовують для чищення проміжків між брекетами, між дугою і зубами, між ретейнером і зубами. Ними рекомендують користуватися 2-3 рази на день після чищення зубів пастою та щіткою. Термін використання засобу – не більше тижня.

  • Що таке іригатор? Навіщо він потрібен?

Окремої уваги заслуговують оральні іригатори – новий засіб гігієни, незамінний для ортодонтичного лікування, який під впливом струменю води вимиває залишки їжі та м’який наліт. Іригатор перемішує воду і повітря, утворюючи численні мікростійкі бульбашки, які атакують бактеріальний наліт. Чищення ротової порожнини за допомогою постійного або пульсуючого водного струменю значно підвищує якість гігієни, а також робить яснам своєрідний мікромасаж, який підвищує кровообіг у тканинах пародонту.

  • Скільки часу потрібно чистити зуби з брекетами?

Зуби потрібно чистити5 хвилин після кожного вживання їжі! Перше чищення повинне бути вранці після сніданку, останнє – ввечері перед сном.

  • Як правильно чистити ортодонтичний апарат, пластинку?

Нефіксовані ортодонтичні апарати (пластинки) виготовляють з пластмаси, що має пористу структуру поверхні (незалежно від способу її полімеризації чи полірування), на якій накопичується багато залишків їжі та зубного нальоту. Тому дуже важливо доглядати за апаратом не гірше, ніж за самими зубами. Правильний гігієнічний догляд попереджує виникнення карієсу та різноманітних запальних процесів на слизовій оболонці. Апарат потрібно чистити мінімум 2 рази на день, як і власні зуби, але краще – після кожного вживання їжі. Для чищення апаратів існують спеціальні зубні пасти та щітки „для чищення зубних протезів”. Процес чищення має бути ретельним і дуже охайним, аби не деформувати конструкцію апарату. Після цього бажано хоча б 1 раз на день користуватися спеціальними таблетками для чищення ортодонтичних апаратів й протезів. Також варто мити контейнер для пластин, принаймні, 1 раз на добу.

Після фіксації брекет-системи відповідальність за результати лікування розподіляється між лікарем-ортодонтом і Вами у рівних частинах. Адже саме Ви повинні чимало зробити, аби лікування було ефективним, зокрема:

  • 1. Протягом ортодонтичного лікування викреслити з власного раціону: льодяники, жувальні гумки, карамель, іриски, чіпси.
  • 2. Не їсти твердого: поп-корн, сухарі, сушки, горіхи.
  • 3. Не кусати великими шматками яблука, груші, моркву.
  • 4. Не вживати продукти, що містять багато фарбників і кольорових пігментів (особливо у випадку лікування за допомогою керамічних та сапфірових брекетів): кава, міцний чай, буряк, червоне вино та інше.
  • 5. Не гризти олівці, ручки, нігті.
  • 6. Завжди мати із собою „дорожній” ортодонтичний набір та чистити зуби після кожного вживання їжі, навіть з’ївши банан або шматочок печива.
  • 7. Вчасно відвідувати призначені консультації та сумлінно виконувати всі рекомендації ортодонта.
  • 8. Робити професійне чищення у гігієніста 1 раз на 3 місяці.

 

Матеріали були використанні з:
1. «Современные средства экзогенной профилактики заболеваний полости рта» Л.А Хоменко, Н.В, Биденко
2. http://dentistry.about.com
3. http://www.studiodentaire.com/index_en.php
4. http://www.wikipedia.org/

Запитати Анну Харді: anna_hardy@hotmail.co.uk